FLOODLIGHT TOURNAMENT 2014 DETAILS

HOME : Floodlight Homepage

Scroll Down for draw and team skips :

FINALS

St Andrews BC Triumph in Final of Winscombe Floodlit Fours Tournament. 
The 2014 Floodlit Fours Tournament has been won by St Andrews BC who defeated Burnham-on-Sea BC by 20 shots to 10, in a final played in good spirits and with some very high quality bowling. Victoria BC won the 3rd /4th place play off by defeating Banwell BC.

Results:

Banwell A 10, Victoria B 15
St Andrews B 20, Burnham on Sea A 10

 

Matches Played 10th September :

St Andrews B  25, Victoria B  9
Burnham on Sea  22, Banwell A  14

 

Matches Played 9th September:

Banwell A 19 Mark Moor A 15
Wells B 13 St Andrews B 18
Wyrral Park A 12 Burnham A 21
Victoria B 17 Winscombe C 13

 

WINSCOMBE BOWLING CLUB                  
     FLOODLIT FOURS              
  2014                      
                   Monday 18th August - Friday 12th September 2014                  
  Revised 19th Jun  2014 Fixture dates  2014 1      
Date   HOME V   AWAY Date   HOME V   AWAY
Mon 18th Aug A1 WINSCOMBE A v A2 WINSCOMBE J Mon 01st Sept B2     v B3 CONGRESBURY D
  A3 BANWELLA v A4 CONGRESBURY  E   B4 MARK MOOR A v B1 CONGRESBURY B
  B1 CONGRESBURY B v B2 WRINGTON A   D2 CONGRESBURY C v D3 VICTORIA B
WEEK 1 B3 CONGRESBURY D v B4 MARK MOOR A WEEK 3 D4 WINSCOMBE W v D1 NAILSEA B
                v    
Tues 19th Aug D1 NAILSEA B v D2 CONGRESBURY C Tues 02nd Sept F2 VICTORIA C v F3 VICTORIA D
  D3 VICTORIA B v D4 WINSCOMBE W   F4 NAILSEA A v F1 ST ANDREWS B
  F1 ST ANDREWS B v F2 VICTORIA C   H2 WELLS A v H3 WINSCOMBE D
WEEK 1 F3 VICTORIA D v F4 NAILSEA A WEEK 3 H4 ASHCOMBE A v H1 WRINGTON B
      v           v    
Weds 20th Aug C1 BANWELL B v C2 WINSCOMBE B Weds 03rd Sept C2 WINSCOMBE B v C3 BURNHAM ON SEA A
  C3 BURNHAM ON SEA A v C4 WEDMORE B   C4 WEDMORE B v C1 BANWELL B
  G1 WRINGTON C v G2 NAILSEA C   E2 WELLS B v E3 CONGRESBURY A
WEEK 1 G3 WINSCOMBE C v G4 WYRRAL PARK A WEEK 3 E4 CLEVEDON PROM B v E1 WELLS C
      v           v    
Thur 21st Aug E1 WELLS C v E2 WELLS B Thur 04th Sept     v                        
  E3 CONGRESBURY A v E4 CLEVEDON PROM B       v    
  H1 WRINGTON B v H2 WELLS A     SPARE EVENING v    
WEEK 1 H3 WINSCOMBE D v H4 ASHCOMBE A WEEK 3     v    
      v           v    
Fri 22nd Aug A3 BANWELLA v A1 WINSCOMBE A Fri 05th Sept W13 WYRRAL PARK A v W16 WELLS A
  A4 CONGRESBURY  E v A2 WINSCOMBE J FIRST W12 VICTORIA D v W6 BURNHAM A
  G3 WINSCOMBE C v G1 WRINGTON C ROUND W14 WINSCOMBE C v W15 WINSCOMBE D
  G4 WYRRAL PARK A v G2 NAILSEA C WEEK 3 W8 WINSCOMBE W v W11 ST ANDREWS B
WEEK 1     v           v    
Tues 26th Aug D3 VICTORIA B   D1 NAILSEA B Mon 8th Sept W9 WELLS B v W5 BANWELL B
  D4 WINSCOMBE W v D2 CONGRESBURY C FIRST W2 BANWELL A W10 CLEVEDON PROM B
  E3 CONGRESBURY A v E1 WELLS C ROUND W4 CONGRESBURY D v W7 VICTORIA B
WEEK 2 E4 CLEVEDON PROM B v E2 WELLS B   W1 WINSCOMBE A v W3 MARK MOOR A
      v     WEEK 4          
Wed 27th Aug B2 WRINGTON A v B4 MARK MOOR A Tues 09th Sept     v    
  B3 CONGRESBURY D v B1 CONGRESBURY B QUARTER X1 BANWELL A v   MARK MOOR A
  F3 VICTORIA D v F1 ST ANDREWS B FINAL X2 BURNHAM A v   WYRRAL PARK A
WEEK 2 F4 NAILSEA A v F2 VICTORIA C   X3 VICTORIA B v   WINSCOMBE C
      v     WEEK 4 X4 WELLS B     ST ANDREWS B
Thurs 28th Aug C3 BURNHAM ON SEA A v C1 BANWELL B Wed 10th Sept     v    
  C4 WEDMORE B v C2 WINSCOMBE B SEMI Z1 BANWELL A v   BURNHAM A
  H3 WINSCOMBE D v H1 WRINGTON B FINAL Z2 VICTORIA B v   ST ANDREWS B
  H4 ASHCOMBE A v H2 WELLS A       v    
WEEK 2     v     WEEK 4          
Fri 29th Aug A2 WINSCOMBE J v A3 BANWELLA Thurs 11th Sept          
  A4 CONGRESBURY  E v A1 WINSCOMBE A FINAL E BURNHAM A  10 v   ST ANDREWS B  20
  G2 NAILSEA C v G3 WINSCOMBE C            
  G4 WYRRAL PARK A v G1 WRINGTON C 3rd/4th PLACE F BANWELL A  10 v   VICTORIA B         15
WEEK 2     v     WEEK 4          
                   
WINNERS  £280 THIRD £100         WINNERS v   ST ANDREWS B
            RUNNERS UP     BURNHAM A
RUNNERS UP  £160 FOURTH £60     WEEK 4     v    

 

   FLOODLIT FOURS 2014 FLOODLIT SCORES
27th August GAME 1     GAME 2   GAME3   TOTAL   Position/ PLAY
GROUP   TEAM NAME PTS S/D END PTS S/D END PTS S/D END PTS S/D END Win/Round Date
Group A A2 Winscombe J 0 -5 8 2 12 10 0 -18 7 2 -11 25 3  
  A1 Winscombe A 2 5 10 0 -1 9 2 14 12 4 18 31 1 Mon 8th Sept
  A4 Congresbury E 2 10 11 0 -12 7 0 -14 5 2 -16 23 4  
  A3 Banwell A 0 -10 7 2 1 9 2 18 11 4 9 27 2 Mon 8th Sept
Group B B4 Mark Moor A 2 9 10 2 2 10 2 6 9 6 17 29 1 Mon 8th Sept
  B1 Congresbury B 2 22 13 0 -10 7 0 -6 9 2 6 29 3  
  B3 Congresbury D 0 -9 8 2 10 11 2 31 14 4 32 33 2 Mon 8th Sept
  B2 Wrington A 0 -22 5 0 -2 8 0 -31 4 0 -55 17 4  
Group C C3 Burnham on Sea A 2 3 9 2 4 9 0 -1 8 4 6 26 2 Fri 5th Sept
  C1 Banwell B 2 2 11 0 -4 9 2 15 13 4 13 33 1 Mon 8th Sept
  C2 Winscombe B 0 -2 7 2 4 9 2 1 10 4 3 26 3  
  C4 Wedmore B 0 -3 9 0 -4 9 0 -15 5 0 -22 23 4  
Group D D1 Nailsea B 1 0 8 2 3 10 0 -2 9 3 1 27 3  
  D3 Victoria B 2 13 10 0 -3 8 2 8 8 4 18 26 1 Mon 8th Sept
  D4 Winscombe W 0 -13 8 2 1 9 2 2 9 4 -10 26 2 Fri 5th Sept
  D2 Congresbury C 1 0 10 0 -1 9 0 -8 10 1 -9 29 4  
Group E E2 Wells B 2 17 13 2 11 10 2 8 9 6 36 32 1 Mon 8th Sept
  E4 Clevedon Prom B 2 12 12 0 -11 8 2 4 9 4 5 29 2 Mon 8th Sept
  E3 Congresbury A 0 -12 5 2 10 12 0 -8 9 2 -10 26 3  
  E1 Wells C 0 -17 5 0 -10 6 0 -4 9 0 -31 20 4  
Group F F1 St Andrews B 2 4 10 2 4 10 2 8 9 6 16 29 1 Fri  5th Sept
  F3 Victoria D 2 4 11 0 -4 8 2 2 11 4 2 30 2 Fri 5th Sept
  F4 Nailsea A 0 -4 7 2 3 10 0 -8 8 2 -9 25 3  
  F2 Victoria C 0 -4 8 0 -3 8 0 -2 7 0 -9 23 4  
Group G G4 Wyrral Park A 2 15 11 2 5 12 2 15 13 6 35 36 1 Fri 5th Sept
  G1 Wrington C 2 8 11 0 -9 5 0 -15 5 2 -16 21 3  
  G3 Winscombe C 0 -15 7 2 9 13 2 14 10 4 8 30 2 Fri 5th Sept
  G2 Nailsea C 0 -8 7 0 -5 6 0 -14 8 0 -27 21 4  
Group H H2 Wells A 2 8 11 2 1 8 0 -5 6 4 4 25 2 Fri 5th Sept
  H3 Winscombe D 2 4 9 2 9 12 2 5 11 6 18 32 1 Fri 5th Sept
  H4 Ashcombe A 0 -4 9 0 -1 9 2 5 9 2 0 27 3  
  H1 Wrington B 0 -8 6 0 -9 6 0 -5 9 0 -22 21 4  

 

         
         WINSCOMBE BOWLING CLUB  
         FLOODLIT FOURS 2014  
      GROUP TEAM ALLOCATIONS  
        19th JUNE 2014
         
         
         
                   Monday 18th August - Friday 12th September 2014  
         
GROUP   NO TEAM NAME TEAM REPRESENTATIVE
Group A A1 29 WINSCOMBE A NICK HANSFORD
  A2 44 WINSCOMBE J BOB WELLER
  A3 8 BANWELL A ALAN VICKERY
  A4 27 CONGRESBURY E DON GOSLING
Group B B1 26 CONGRESBURY B CHRISTINE LEWIS
  B2 4 WRINGTON A JOHN GOWER
  B3 9 CONGRESBURY D KATE HERBISON
  B4 48 MARK MOOR A NEVILLE HAM
Group C C1 38 BANWELL B JIMMY LAURENT
  C2 2 WINSCOMBE B MIKE NASH
  C3 13 BURNHAM ON SEA A PETER HEYDENRICH
  C4 46 WEDMORE B CLIVE PANCHAUD
Group D D1 22 NAILSEA B DAVID FLOWER
  D2 12 CONGRESBURY C JOHN STONE
  D3 6 VICTORIA B DERRICK JONES
  D4 42 WINSCOMBE W WENDY WELLER
Group E E1 16 WELLS C MRS P GREEN
  E2 20 WELLS B DAVE BISHOP
  E3 15 CONGRESBURY A VAL HARDING
  E4 34 CLEVEDON PROM B DAVID LOVERIDGE
Group F F1 31 ST ANDREWS B ANDY McMILLAN
  F2 7 VICTORIA C JOHN HOWELL
  F3 33 VICTORIA D NICK SELL
  F4 21 NAILSEA A RICHARD JEFFERIES
Group G G1 17 WRINGTON C PETE JOHNSON
  G2 23 NAILSEA C ALAN YOUNG
  G3 1 WINSCOMBE C LEW COLLIER
  G4 14 WYRRAL PARK A RON CLAVEY
Group H H1 5 WRINGTON B ROY CLEMENTS
  H2 45 WELLS A AMBROSE SMITH
  H3 24 WINSCOMBE D WILF AINSWORTH
  H4 25 ASHCOMBE A TONY WILLIAMS